Liderki Wiejskie w Marianowie

7 Października 2023 r odbyła się konferencja pn ”Liderki wiejskie -wspólne działania wzmacniają lokalne społeczności z marianowską Sydonią w tle” w której udział wzięło ponad 100 kobiet głównie z powiatu stargardzkiego i pyrzyckiego.

Blok I dotyczył wspólnego działania, które wzmacnia lokalne społeczności. Jako głos w dyskusji zabrały między innymi członkinie Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wąskotorowych „SEMAFOR”, które pokazały efekty realizacji projektów dofinansowanych w ramach inicjatywy Leader dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej, Programu Społecznik dofinansowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, środków pozyskanych z Gminy Ińsko, w efekcie powstał skansen kolejki wąskotorowej z bardzo ciekawymi eksponatami, miejscem przyjaznym rowerzystom ze stacją naprawy rowerów, a także elementem wzmacniającym atrakcyjność Gminy Ińsko. Gminne Koło Chociwelanki, które od 35 lat kultywuje tradycje rękodzielnicze pokazało na mini wystawie niektóre ze swoich prac. W przerwie między panelami część liderek udała się na warsztaty zielarskie, a część poznała historie kompleksu pocysterskiego w Marianowie bo właśnie w murach dawnego klasztoru odbyła się konferencja i oczywiście historie Sydonii von Borck, która była najsławniejsza mieszkanką tego obiektu.

Blok II dotyczył kobiet, które angażują się na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych, osób wykluczonych w życiu społecznym lokalnej społeczności. Najwięcej pytań związanych było z profilaktyka kobiet starszych, ale także i młodszych, które są niezbędne we wczesnym wykrywaniu chorób. W kuluarach uczestniczki pytały się czy nie można wrócić do tzw. ”białych sobót, niedziel”, gdzie kobiety mogą spotkać się i zadać pytania np. kobietom ginekologom. W przerwie odbyły się warsztaty artystyczne z wykonywania różnych dekoracji i występ męskiego zespołu oraz gorący posiłek przygotowany przez Spółdzielnię Socjalną w Pęzinie.

Blok III i ostatni dotyczył promocji zdrowia kobiety i rodziny, odpowiadano na pytania jak radzić sobie ze stresem, jak zmienić swój wizerunek, jakie korzyści płyną z aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu obcując z przyroda, a nawet morsując.
Organizatorem spotkania była Gmina Marianowo, która pozyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej ”Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” PROW na lata 2014-2020., a Partnerem było Stowarzyszenie ”WIR”-Wiejska Inicjatywa Rozwoju.
Wśród uczestniczek 40 osobową grupę stanowiły liderki z Gminy Chociwla w szczególności przedstawicielki Stowarzyszenia Forum Chociwelskie, Stowarzyszenia Most ku Przyszłości, Koła Rencistów i Emerytów, Koła Terenowego TWK, KGW w Długim, Gminne Koło Chociwelanki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *