Z historią i ekologią za pan brat

Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Koło Terenowe w Chociwlu podpisało umowę ze Stowarzyszeniem „WIR”- Wiejska Inicjatywa Rozwoju na realizację operacji grantowej pn. „Z historią i ekologią za pan brat”. Partnerem projektu jest Gmina Chociwel. W ramach operacji grantowej zorganizowano 24 sierpnia br. wyjazd pn Cudze chwalicie swego nie znacie-wyjazd studyjny po obszarze LGD. W Chociwlu uczestnicy zwiedzili Izbę Pamięci, która w szczególności poświęcona jest wydarzeniom i historii mieszkańców gminy. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a wszystkie eksponaty ofiarowali darczyńcy głownie z Gminy Chociwel. W Marianowie przywitała nas Pani Wójt Danuta Ankutowicz, która zaprezentowała projekt zagospodarowania plaży miejskiej w postaci wiaty koncertowej, ławeczek, drogi spacerowej, który także otrzymał dofinansowanie w ramach PROW. Pani Wójt omówiła zadania inwestycyjne na które Gmina Marianowo pozyskała środki i są obecnie realizowane lub będą w najbliższym czasie. Spacerkiem z Panią Wójt i naszym przewodnikiem Panem Mirosławem Opęchowskim zwiedziliśmy kwartał wokół klasztoru, a każdy z uczestników otrzymał folder o Marianowie. Dziękujemy Pani Wójt za miły i owocnie spędzony czas z uczestnikami wyjazdu studyjnego.
W programie zaplanowano poznanie dziedzictwa historycznego, dlatego kolejnym punktem były zabytkowe kościoły w Barzkowicach, Pęzinie, Świętym i Strachocinie. Wszystkie te obiekty mają swój urok, a wiele z nich posiada cenne wyposażenie. W Pęzinie przywitał nas Ksiądz Proboszcz, który wraz z Panem Mirkiem opowiedzieli historie tego obiektu. Wszyscy uczestnicy dowiedzieli się, że pięknie odnowiona empora otrzymała dofinansowanie w ramach PROW.
Ostatnim punktem programu było ognisko integracyjne w Strachocinie w „Zielonej Dolinie” prowadzonej przez Pana Grzegorza Ławniczaka. Pan Grzegorz w ramach dofinansowania z PROW pozyskał środki na założenie własnej firmy, która specjalizuje się w usługach turystycznych.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w projekcie i zapraszamy do dalszej współpracy.

Prezes Koła TWK w Chociwlu
Andrzej Zieliński
Małgorzata Krysiak
Zdjęcia Kamil Piotrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *